«کبری» امام و «اعظم» نهضت آزادی

 عبدالله گنجی

چند روز پیش سرکارخانم کبری آسوپار-خبرنگار روزنامه جوان- در نقد ورود سرکارخانم اعظم طالقانی به انتخابات (با واکر) مطلبی را با عنوان « اصلاحات با واکر» نوشت.

فردی که ظاهراً از اپوزیسیون خارج نشین هستند (حامد محمدی) در پاسخ به آن، مطلبی با عنوان «کبری آنها و اعظم ما» نوشتند که ضمن توهین به مدیرمسئول روزنامه، پاسخ او هیچ ربطی به محتوای یاداشت خانم آسوپار نداشت.

تمرکز آن بر تفاوت سن این دو خانم بود.وضع مالی خانم طالقانی و شوهرش را متذکر و اینکه چند بچه دارد و دختر مرحوم آیت اله طالقانی است.

اما آنچه هم بی ربط بود و هم دروغ، چهره پردازی از خانم آسوپار بود. آسوپار هیچ تصویری در فضای مجازی ندارد و لزوم چهره پردازی دروغین و بی ربط از ایشان را نفهمیدم.

اما در برخی موارد لحن وقیحانه و توهین آمیز بود که توقع می رفت خانم طالقانی از آن ابراز برائت کند که نکرد.

قبل از ورود به پاسخ، ذکر این نکته ضروریست که ما از پیشینه خانم طالقانی در قبل و بعد از انقلاب و کلاً خانواده مرحوم آیت اله طالقانی شناخت کامل داریم. به خانم طالقانی به عنوان یک زن مسلمان، مبارز علیه طاغوت و دختر ابوذر امام با همه وجود احترام می گذاریم.

اما این بدان معنای نیست که او را « اپوزیسیون نجیب» نظام ندانیم و ورود با واکر به وزارت کشور را نوعی مبارزه با نظام جمهوری اسلامی تلقی نکنیم و از اینکه جاده باریک مبارزه ایشان در قبل از انقلاب به شاهراه قیام امام منتهی نشد تاسفم نخوریم و اینکه ایشان 38 سال است با نظام جمهوری اسلامی مبارزه غیرمسلحانه می کند را نبینم و نقد نکنیم که البته نقد نباید کینه توزانه و دور از اخلاق باشد.

اما «کبری امام» با «اعظم آنها» تفاوت هایی دارد که وظیفه خود می دانم در دفاع از مجاهد اهل قلم سرکارخانم آسوپار آن را بیان کنم.

کبری ما از قبیله امام است و اعظم شما از قبیله نهضت آزادی است که اسناد زیادی از امام علیه آنها برجای مانده است.

کبری اما م سیراب شده از کوثر ولایت است و اعظم شما به دنبال توسعه فمنیسم.

کبری امام به خاطر حضور در خیل یاران امام به خود افتخار می کند و اعظم شما به خاطر مبارزه با میراث امام.

کبری امام پیرو اسلام سیاسی است و اعظم شما سکولار .

کبری امام از جهت سن جز پیوستگان متاخر به امام است و اعظم شما از جهت سن جزء بریدگان متقدم از امام.

کبری ما عاقبت به خیری را در تاسی به امام می داند اما اعظم شما در فاصله با امام و ...

نسبت کبری ما با شما در نسبت شما و امام تعریف می شود. ما هویت و شان دیگری برای خود قایل نیستیم.
@Dr_A_Ganji

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *